Conta Çeşitleri Nelerdir – Nerede Hangi Conta?

Genel olarak conta, 2 veya daha fazla malzemenin yüksek basınç altında birleştirme (eklem) bölgelerindeki sızdırmazlığının sağlamasına yarayan makine elemanıdır. Sızdırmazlığın yanı sıra vibrasyonu yani titreşimi önlemek için de kullanılırlar. Contalar; borular, tekne/araba/uçaklar gibi kullanım alanlarına ya da metalik, kompozit şeklinde üretim malzemelerine göre çeşitli gruplara ayrılırlar.

Conta Kullanım alanları

Çeşitli kullanım alanları vardır. Bunlardan bazıları; sıvı/gaz/toz gibi maddelere karşı sızdırmazlık, anti-titreşim özelliği ve montajlarda kolaylıktır. Sıvı ve gaza karşı sızdırmazlık, contanın en yaygın kullanıldığı alanlardandır. Özellikle içten yanmalı motorlarda; motor yağı, yakıt ve soğutma suyunun sızdırmazlığını sağlamakta hayati rolü vardır. Kullanım alanlarının dışında contalar, üretildikleri malzemelere göre de sınıflandırılmaktadırlar.

Malzemelerine göre conta

Üretim malzemelerine göre temelde 3 ana gruba ayrılır. Metalik, metalik olmayan ve kompozit.

Metalik conta

Yüksek performans beklentisinin olduğu ve yüzey hazırlığında da yüksek hassasiyetin sağlanabildiği durumlarda kullanılan conta tipidir. Modern tasarım içten yanma motorlarda çok yayın kullanılması ile beraber, birkaç katmandan oluşan çeşitleri de mevcuttur. Bazı örneklerinin halka tipi bağlantılı contalar da olduğu metalik contalar, yüksek basınç gerektiren uygulamalarda kullanılırlar. Bu uygulamalardan içten yanmalı motor dışı örneklerinden bazıları; petrol ve gaz tedariği/üretiminin yapıldığı yerlerdir. Metalik contaların oluşturulmasında düşük karbonlu çelik, paslanmaz çelik, pirinç, bakır, nikel, alüminyum gibi malzemeler kullanılır.

Metalik olmayan conta

Yumuşak conta olarak da anılan metalik olmayan contalar, fazla kuvvet uygulamadan ilgili yere yerleştirilebilen ve conta çeşitleri arasında az maliyetli olanlardır. Isı eşanjörlerinde, boru flanşlarında ve kompresör valf contalarında kullanılmaktadırlar. Metalik olmayan contalar için; sıkıştırılmış asbestsiz elyaf (CNAF), PTPE, silikon, teflon, grafit ve elyaf türleri kullanılmaktadır. Contalar (metalik olmayan) genel olarak düşük basınç ve sıcaklık gerektiren işlerde kullanılsa da, grafit içerikli contalar yüksek sıcaklıklarda çalışabilirler.

Kompozit Conta

Kompozit contalar, metalik ve metalik olmayan contaların üretilmesinde kullanılan malzemelerin birleşmesinden, kombinasyonundan üretilmektedir. Metalik malzemeler güç ve esneklik sunarken, metalik olmayan malzemeler ise uygunluk ve sızdırmazlık sunar. Kam profil, metal kılıflı ve spiral sargılı contalar, kompozit contalardan bazılarıdır. Yüksek sıcaklık ve basınç altında kullanılabilen kompozit contalar, metaliklere göre daha hesaplıdır ve yüzeydeki pürüzlere rağmen beklenen performansı sağlayabilen ürünlerdir.

Conta Konfigürasyonları

Yaygın kullanılan konfigürasyonlardan bazıları; tam yüz (tam kaplama, tam cover?), iç cıvata halkası (IBC), RTJ ve bölümlenmiş contalardır.

Tam yüz: Tüm flanş yüzeylerini örten conta türüdür. Ayrıca bu conta çeşidi, cıvata delikleri içermektedir.

RTJ: Metal halka tipi bağlantı contalarıdır.

İç cıvata halkası: Yükseltilmiş yüz olarak da bilinir. Eklemi sabitlemek için kullanılan cıvataların dairesine otururlar.

Bölümlenmiş: İki veya daha fazla conta parçasının birleşmesi sonucu oluşur.

 

  

conta malzemeleri, conta konfigürasyonları, conta çeşitleri

İşime Hangi Conta Uygun?

Makine parçalarının imalatı sırasında, birleşme (eklem) yüzeyleri mükemmel (fit-fit) şekilde işlenmişse, contaya minimum derece ihtiyaç duyulur. Belki de hiç ihtiyaç duyulmayabilir. Fakat çoğunlukla contaya ihtiyaç duyulmaktadır. Conta çeşitleri arasında seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlardan bazıları;

· Kimyasal direnci

· Sıcaklık direnci

· Basınç direnci

· Esneklik

· Sürtünme

· Mukavemet

· Konfigürasyon

· Malzeme

Gibi etkenlerdir. Burada sıcaklık etkeni, conta türü seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Eğer sistem çalışırken oluşan sıcaklık, contanın malzemesi için maksimum değerlere ulaşıyorsa, contanın malzemesi değiştirilmelidir. Bu yüzden conta malzemesinin maksimum ve minimum sıcaklık dayanma değerleri bilinmelidir. Ayrıca basınç etkenlerine de dikkat edilmelidir. Bir başka önemli etken ise kimyasal tepkime özelliğidir. Malzeme seçiminde; PH seviyesi, yağ veya su bileşimi, oksidasyon ve korozyon kalitesi gibi etkenler hesaba katılmalıdır. Contalardaki temel esas, özellikle yüksek basınçlarda düşük yüzey alanına sahip olduğu için ince contaların kullanılmasıdır. Bu yüzden malzeme seçiminde; yük basıncı, mukavemet, esneklik gibi özelliklere de dikkat edilmelidir. Bu etkenlerden ayrıca, contanın üretici firması seçimi de önemlidir. Bu bağlamda;

40 yılı aşkın süredir makine ve otomotiv sanayisi için; mühendislik, imalat, ara yüz malzeme ve hızlı prototipleme hizmetleriyle; silindir kapak contası, halk dilinde subap kapak contası olarak da bilinen supap kapak contası, turbo şarj contası ve kompresör contası ürün gamına sahip, Temel Conta (Interface resmi iş ortağı ) tarafından üretilmiş olan contaların tercih edilmesi, yerinde bir karar olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Elektrikli Araba Modelleri – Kaç Çeşit Model Var?

 

 

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!