Conta İmalatı – Hangi Firmayı Nasıl Seçmeliyim?

Özellikle içten yanmalı motorlar gibi makine üretimi yapan markalar, makinelerin işleyişi için olmaz olmaz olan conta elemanın seçiminde, ince eleyip sık dokumak zorundadırlar. Conta imalatı yapan firmalardan conta almadan önce, belirli kriterlere göre değerlendirme yapılması gerekmektedir. Peki bu kriterler nelerdir?

1-Conta imalatı İçin Teknik Altyapı

Üretim yapan firmadan ihtiyaca göre herhangi bir conta temin edilebilir. Fakat teknik olarak bu işe hakim olduklarından emin olunmalıdır. Bu yüzden AR-GE ekibinden üretim personeline kadar, teknik olarak işlerinde ne derece yetkin oldukları bilinmelidir. Yeterli teknik bilgiye sahip teknik ekip; ihtiyaca uygun conta türünün seçilmesinde de yardımcı olabilir.

2-Conta malzemesi / Ham Madde Çeşitliliği

Metalik, metalik olmayan ya da kompozit malzemelerden kullanım amacına göre yapılmaktadır. Kullanım alanına ve amacına göre, ihtiyaca uygun malzeme seçeneği sunan conta imalatçıları bu yüzden her zaman 1-0 öndedir.

3-Üretim / Tasarım Altyapısı

Genel olarak contalar, seri üretimi olan elemanlardır. Fakat bazı durumlarda bir işe, makineye, parçaya özel conta üretimi gerekebilir. Bu sebeple yeterli ve son teknolojiye sahip, gerekli üretim altyapı desteğini sunabilen conta üreticileri daha uygun olacaktır.

4-Conta imalatı İçin Sertifikasyonlar / Etik Kurallar

Seçilecek olan conta üreticisi ya da tedarikçisi, contanın kullanımın güvenliği ve işlevinin yerine geldiğinin kanıtı olarak gerekli sertifikasyonlara sahip olmalıdır. Gerekli onay ve sertifikasyonların kontrolü bu sebeple yapılmalıdır. İş yapılacak olan üretici ya da tedarikçide dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da asbest kullanımıdır. Amyant ya da beyaz toprak da denen asbest; ısıya, aşınmaya, kimyasal tepkimeye karşı dayanıklı bir mineraldir. Lifli yapısından ve havaya saçıldığından dolayı asbest; akciğerde sıvı birikmesi, akciğer zarında anormallikler ve akciğer kanseri gibi solunum yolu hastalıklarına yol açabilmektedir.  Asbest kullanmadan conta imalatı yapan, gerekli sertifikasyonlara sahip ve etik kuralalra uyan firmaların tercih edilmesi daha yerinde bir karar olacaktır. Bu bağlamda; IATF16949, ISO9001, TSE14000 ve Ford Q1 sertikalarına sahip Temel Conta, doğru bir tercih olacaktır. 

 

 

  

Fiber Conta Nedir fiber contasi nedir

5-Conta imalatı İçin Conta Kalitesi

Motor gibi makineler için conta, hayati öneme sahiptir. Makinelerdeki işleyişin sağlıklı bir şekilde işlemesi için conta elemanı şarttır.  Böyle değerli görevi üstlenmiş makine elemanlarının kaliteli üretilip üretilmemesi, sertifikasyonları ya da iş geçmişleri araştırılarak kontrol edilmelidir. Ayrıca OEM’lere orijinal kalite ürün sunabilme kabiliyetlerinin de incelenmesi ayrı bir faktördür.

6-Geniş Conta Model Portföyü

Deneyimli, bilgili conta üreticileri, uluslararası kalite standartlarına uygun çok çeşitli contaları hizmete sunabilir. Bu nedenle, özellikle belirli özelleştirme isteklerinde bu firmaların maliyeti, daha aşağı seviyelerde olacaktır.

conta cesitleri conta imalatı

7-Conta imalatı Sonrası Müşteri Desteği

Sadece conta için değil, hızlı tüketim ürünlerinde bile müşteri desteği, müşteri hizmetleri çok önemlidir. Belki firmaların müşterilerini özellikle kemikleşmiş, sadık müşterilerini kaybetmelerindeki en büyük neden budur. Çünkü müşteri desteği ile kullanıcılar; ürünlerinin nasıl kullanılacağı hakkında destek alabiliyorlar. Ayrıca oluşabilecek bir sorunda, mağduriyet yaşanmadan sorunun çözülmesi de ayrı bir etken. Müşteri hizmetleri olan ve müşteri desteğini hiç kesmeyen conta imalatçılarının tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

8-Conta imalatı Sonrası Ürün Tedarik Durumu

Önemli bir eleman olduğu için conta, conta imalatı yapan herhangi bir firmayla anlaştıktan sonra uzun yıllar iş yapabilirsiniz.  Seçim yaparken, ürün tedarik hacmi ve süresini de dikkate almanız, faydalı olacaktır. Genelde alım hacminiz bellidir; ama bazen olağan iş hacminden fazla ürüne ihtiyacınız olabilir. Mümkün olan en kısa zamanda, istediğiniz miktarda conta tedariği yapabilecek firmayla çalışılması, daha yerinde bir karar olacaktır.

9-Conta imalatı Fiyat Durumu

Yukarıda bulunan 8 maddeye dikkat edildikten sonra dikkat edilmesi gereken son unsur da fiyattır. Ucuz conta, daha pahalı masraflara yol açabilir. Pahalı conta gereğinden fazla ücret ödenmesini gerektirebilir. Fiyat/performans açısından bütçeye uygun üretim yapan firmanın seçilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle bu 9 önemli kriter düşünüldüğünde;

· Yaklaşık yarım asırlık bilgi ve birikime sahip

· OEM ürünlere denk orijinal kalite ürün tasarlayıp üretebilen

· Son teknolojik gelişmeleri takip eden

· ISO9001, IATF16949, TSE-ISO-EN 14000 gibi çeşitli alan ve konularda sertifikasyona sahip

· Farklı konumlardaki ve zaman dilimlerindeki ofisleri sayesinde 18 saat müşteri desteği verebilen

Yenilikçi ve inovatif düşünce prensipleri ile Temel Conta’nın vizyonuna liderlik eden Tunç KİP ve Timuçin KİP, Temel Conta’dan temin edeceğiniz ürünlerin yukarıdaki kriterleri sağlıyor olması için yüksek önem vermektedir.

 

 

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!