Conta İmalatı Nasıl Yapılır – Hangi Yöntemler Kullanılır?

 

Conta imalatı süreci, kullanım amacına göre çeşitli endüstriler için hem kesme işlemi hem de punchlama yani delme/zımbalama işlemi içerebilir. Yine kullanım amacına uygun olarak da doğru yöntem seçilir ve imalata geçilir. Peki conta üretimi nasıl yapılır? Hangi yöntemler kullanılır? Doğru üreticiyi bulmak için hangi kriterlere dikkat edilmelidir?

Conta imalatı Nasıl Yapılır?

Conta, işlevi gereği çok önemli bir makine elemanıdır. Özellikle içten yanmalı motorlarda kullanılan; motor yağı, soğutma suyu ve yakıtın sağlıklı bir şekilde akışının sağlaması ve sızmaları önlemek için kullanılmaktadır. Bu nedenle, conta üretimi büyük özen, hassasiyet ve özveri gerektirir. Conta malzemeleri yani ham maddesi temelde 3 ana malzemeye ayrıldığı için üretim prosesleri farklılık gösterebilir. Genel olarak süreç; hammadde tedariği, kalıplama, çapak alma, fırınlama ve bileme yani taşlama en son da kaplama işlemlerinden geçer. Kalite kontrolleri sağlandıktan sonra müşterilere gönderilmek üzere yola çıkar. Conta imalatı için; delme, su jeti ile kesme, lazer ile kesme, dönümlü kesme, şerit kesme olmak üzere punchlama yani delme ve cutting yani kesme olmak üzere 2 ana gruba ayrılan yöntemler ve süreçler kullanılmaktadır. Contanın malzemesine göre yöntemler farklılık gösterebilmektedir.

Conta imalatı – Delme (punching)

Conta üretimi için en geleneksel yöntemlerden biridir. Bu işlem punch tezgahlarında yapılır. Contanın teknik resmi bilgisayar ortamında Computer aided Desing (bilgisayar destekli tasarım, CAD) programlarında çizildikten sonra makine programına yüklenir ve program, çizime göre kesimi yapar. Bu şekilde conta üreticileri, contanın üretimini seri bir şekilde yapabilmektedir.

 

 

 

   

Delme (punching) conta imalatı

Su Jetiyle Kesme

Punch conta imalat türü, her zaman kullanılmayabilir. Özellikle kauçuk conta imalatında bazen su jeti ile kesme yöntemi kullanılır. Ortalama 0.1 mm çaplı yüksek basınçlı su, kesilecek tabakaya doğru gider ve istenilen şekilde, yani yine punch tezgahında olduğu gibi kodlanan şekilde makine, son ürünü, şekli ortaya çıkartır. Bu yöntem punch yönteminde oluşabilecek deformasyon ihtimaline karşı daha garanti çözümdür.

Su Jetiyle Kesme conta imalatı

Conta imalatı – Lazer İle Kesme

Bu yöntem de aslında su jeti ile kesme yöntemine benzer bir yöntemdir. Tek fark burada kesimi yapan su değil, lazerdir. Burada oluşabilecek risk, lazerin çalışma sıcaklığından dolayı üretim sırasında oluşabilecek yanıklardır.

Conta imalatı – Dönümlü Kesme (Hand Cutting)

Bu yöntem de panch yöntemi gibi en eski yöntemlerden biridir. Özel veya büyük contalar imal etmek için bıçaklar, eyer zımparalar kullanılarak yüksek doğrulukta uygulanan yöntemdir.

Conta imalatı – Strip Kesme

Şerit malzemenin son ürünü yani contayı oluşturması için şerit şeklinde kesme yapan döner bıçakların kullanılması prensibine dayanır.

Conta imalatı – Kiss Cutting

Punch sisteminde oluşmuş parçaların kullanılmasını arttırmak için kullanılan yöntemdir.

Conta imalatı – Kalıp (Die) Kesme

İlk olarak 19.yy’da ayakkabı endüstrisinde deri kesme işlemi için kullanılan bu yöntem, kompleks conta şekilleri için en etkili ve verimli üretim prosesidir. Özellikle metal işlemede tıklama ya da tıklama makinesi olarak bilinir. Yüksek miktarda verimli ürün üretmek için verimli bir yöntemdir.

Kesme ya da zımbalama/delme işlemlerinden sonra da çeşitli amaçlarla kaplama işlemi yapılır ve contalar müşteriye teslim edilmek üzere yola çıkar.

Conta imalatı Yapan Doğru Üretici Nasıl Seçilir?

Doğru conta üreticisi seçmek için; teknik alt yapı, hammadde çeşitliliği, üretim alt yapısı, IATF 16949 gibi sertifikasyonlar ve etik kuralların eksiksiz uygulanması, contanın kalitesi, conta model portföyü, müşteri desteği, ürün tedarik ve fiyat durumu gibi etkenlere dikkat edilmelidir. Bu etkenler dikkate alındığında ise akla ilk olarak; Genel Müdür Tunç Kip ve Genel Müdür Yardımcısı Timuçin Kip tarafından yönetilen Temel Conta gelmektedir.

 

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!