Conta Nedir? Ne İşe Yarar? Uzmanından Bilgiler!

Bilim insanları, Dünya var olduğundan beri insanların hayatlarını kolaylaştırmak için çeşitli buluşlar yapmışlardır. Edison’un ampulü, Graham Bell’in telefonu bulması gibi. İşte bunlardan biri de, içten yanmalı motorlardır.

İçten Yanmalı Motorlar Nedir?

1673 yılında Paris’te fizikçi Huygens ve asistanı tarafından içten yanmalı motorların ilk adımları atılmaya başlandı. Daha sonra 1859 yılında Belçikalı mühendis Etienne Lenoir tarafından elektrikle ateşlenen ve su soğutmalı içten yanmalı motorun geliştirilmesiyle birlikte, Darwin’in teorisine taş çıkartacak bir buluşa imza atıldı. Sonraki yıllarda Nikolaus Otto ve Robert Bosch’un katkılarıyla gelişimini hızlandıran içten yanmalı motorlar, günümüze kadar geldi. Son haliyle birlikte içten yanmalı motorlar, “Yakıtın yanma haznesinde yakılması sonucu oluşan basıncın, pistonu hareket ettirmesini sağlayan mekanizma” olarak tanımlandı.

Günümüzde çoğunlukla 4 zamanlı içten yanmalı motorlar kullanılmaktadır ve bu motorların çalışma prensibi 4 zamana ayrılabilir. Bunlar;

 1. Emme: Hava ve yakıtın silindire (yanma odasına) alınması
 2. Sıkıştırma: Silindir içerisine alınan hava ve yakıtın, piston yardımıyla sıkıştırılması.
 3. Yanma: Sıkıştırılan hava ve yakıtın ateşlenmesi ve yanmanın gerçekleşmesi (Aracın hareketi için gerekli güç, burada üretilir).
 4. Egzoz: Yanma sırasında oluşan atık gazların, piston yardımıyla atılması.

Bu 4 zamanın performanslı bir şekilde gerçekleşmesi için de; motor yağı ve soğutma suyu kullanılmaktadır. Performansı arttırmak için kullanılan motor yağı, soğutma suyu ve yakıtın, motorun çalışması sırasında birbirine karışmaması için de motorun olmazsa olmazı conta elemanı kullanılmaktadır. Peki conta nedir?

İçten Yanmalı Motorlar Nedir

Conta Ne İşe Yarar?

Conta; otomotiv, deniz taşıtları, endüstriyel, ısıtma/soğutma hatlarında kullanılan, üst üste oturtulmuş olan mekanizma parçalarının aralarına koyulan sıvı ya da gazların sızmasını önleyen ve parçaların birbirine tam olarak oturmasını sağlayan en önemli mekanik elemanlardandır. İçten yanmalı motorlardaki kullanımı ise; yanma odasında, yanmayı başlatmak için kullanılan bujinin bulunduğu kısım olan silindir kapağı ile hareketi sağlayan krank mili ve pistonun bulunduğu motor bloğu arasındaki benzin, yağ ve soğutma suyu gibi sıvıların sızmasını ve birbirine karışmasını önleyen, basınca ve sıcaklığa dayanıklı, motorun en iyi performansta çalışmasını sağlayan hayati bir elemandır. Bu duruma örnek verilirse; motor elemanlarının sürtünmeden etkilenmemesi için motor yağı kullanılmaktadır. Ayrıca motorun çalışması sırasında, yanma odasına motor yağının kesinlikle girmemesi gerekir. Girmesi durumunda da motorun performansı ve ömründe düşüş görülebilmektedir. Motor için 2 hayati sıvının birbirine karışmasını önlemek için de conta kullanılmaktadır.

Conta Ne işe Yarar

Yüksek Performans için Doğru kullanım

Conta, motor için hayati bir mekanik eleman olduğundan dolayı, contanın ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan bazıları;

 • Sonradan antifriz eklemek
 • Motor soğutma suyunu kontrol etmek
 • Aracı uzun süre yüksek devirde zorlamak
 • Soğutma sisteminin kirli olması

Gibi hususlardır.

Yüksek Performans için Doğru kullanım

Uzun Ömür için Doğru firma

Motorda kullanılan contanın uzun sure kullanımı için, motor soğutma suyunu kontrol etmek gibi önlemlerden çok daha etkilisi, doğru teknik özelliklerde, doğru ürünü üretmiş bir üreticinin ürününü kullanmaktır. Conta, motorda maliyeti düşük parçaların arasında olmasına rağmen, çok maliyetli olabilecek arızaları önleyen, kritik önem taşıyan bir parçadır. Bu nedenle de:

 • 1974 yılında İzmir’de kurulan ve 3 kuşağa yayılan yaklaşık 50 senelik tecrübeye sahip
 • Volvo, Mercedes, Caterpillar, Scania, Ford, Fiat gibi üreticilerin motorları için, OEM ürüne denk hammadde ve teknik özelliklerde üretilmiş ürünleri sunan
 • Tasarım iyileştirme önerileri verebilen, uzman ve yenilikçi kadrosu
 • Birden fazla ofisi ile, farklı zaman dilimlerindeki operasyonu ile 18 saat ulaşılabilir müşteri desteği sağlayan
 • Geri dönüşümü ilke edinmiş

Tunç Kip ve Timuçin Kip önderliğinde, yeni vizyonunu hayata geçirerek, ürün geliştirme ve tam mühendislik hizmeti veren bir firma haline gelen Temel Conta, üretiyor olduğu contaların orijinal ürünlerle denk görülmesi ve kullanıcıların tercihini kazanması, motorun performansını güvence altına alan en önemli kararlardan olacaktır.

Not: İçerikte adi gecen markalar, ilgili araç üretici firmalarına ait olmakla beraber, sadece referans için kullanılmıştır. Temel Conta’nın bu markalar ile ilgili herhangi bir resmi ilişkisi yoktur, Temel Conta’nın sattığı ürünler bahsedilen firmaların ürünleri değildir.

 

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!