Conta nedir diye soracak olursak conta motorun en önemli parçalarından biridir. Motor bloğu ile silindir kapağı arasında yer alır. Sızdırmazlık ve yalıtım sağlar. Silindir bloğu ile kapak arasındaki sıcağa ve basınca dayanıklıdır.

Günümüzde araba kullanmak lüks değil ihtiyaç haline gelmiştir. Her gün araba kullanmak zorunda olan kişiler hararet (yüksek sıcaklık) yükselmesi sonucu silindir kapak contası yanmasıyla sık sık karşılaşırlar. En çok karşılaşılan arıza tiplerinden biridir. Fakat erken fark edildiği zaman düşük bir maliyetle onarımı gerçekleştirilir.

Conta nedir? Ne işe yarar? Araçlarda sızdırmazlık ve yalıtım amacıyla kullanılan contalar, gazlarda ve sıvılarda kaçak oluşumunu önlemeyi sağlarlar. Araba motorları yakıt, motor yağı ve soğutucu su olmak üzere üç sıvı kullanan bir tasarıma sahiptir. Conta, motor içerisindeki bu sıvıların birbirine karışmasını önlemek amacıyla kullanılır. Araç motoru fazla sıcaklığa maruz kaldığında silindir kapağı ile motor bloğu arasındaki conta yanar.

Conta Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

contaneiseyarar

Araç kullanımı sırasında motor oldukça yüksek sıcaklık seviyelerine ulaşır. Bu yüksek sıcaklık durumunda conta yanması sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Eğer bu durumu geç fark eder iseniz motorunuza ciddi zararlar verebilirsiniz. Conta yanmasına sebebiyet vermemek için aracınızın su seviyesini düzenli aralıklarla kontrol etmeniz gerekmektedir. Genleşme kabındaki suya bakılır. Köpüklenme belirtileri varsa, yağ ve su karışmışsa conta yanmış anlamına gelir. Aracın radyatörün de düzenli olarak antifriz kullanılması gerekir. Motorun iyi çalışması için antifriz kullanımı önem arz eder.

Conta yanması yaşamamak için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da kullanılan contanın kalitesidir. Temel Conta ürünleri doğru teknik özellikler ile üretilip bir çok testten geçirilmektedir. Ürünlerimiz yüksek sıcaklıklarda dahi motorda oluşabilecek ani durumlara karşı koruma sağlar. Sertifikalarımızı incelemek için tıklayınız: İso 9001

Conta Kullanım Alanları Nelerdir?

motor

Contalar motor bloğu ve silindir kapağı arasında yer alır. Sızdırmazlık ve yalıtım sağlamak için kullanılırlar. Conta nedir; Mantar, plastik, kağıt, deri yalıtımlarında kimyasal maddelerden üretilerek birçok alanda kullanılabilen yalıtım malzemesidir. Katı sıvı ve gaz formundaki akışkanları olması gerektiği yerde tutar. Sızıntı yapmasını önleyen sızdırmazlık özelliği mevcuttur.

Conta kullanım alanları;

  • Otomotiv,
  • Deniz Taşıtları,
  • Endüstriyel,
  • Isıtma ve Soğutma Hatları (HVAC),
  • Elektrik ve Elektronik, olarak literatürde ayrılmıştır.

Yazımızda şu konular ele alınmıştır. Conta nedir ve ne işe yarar? Conta kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Ve aynı zamanda conta kulanım alanları gibi sorulara ışık tutmaya çalıştık.

   Temel Conta ve Ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!