Conta Yanması İçin Önlem ve Çözümler

 

Conta; özellikle içten yanmalı motorların verimli olarak çalışabilmesi, motor yağı/soğutma suyu ve yakıt gibi akışkanların birbirine karışmadan ahenk içinde akışını sağlayabilmesi için motorun belirli yerlerine monte edilen hayati bir motor elemanıdır. Bunlardan bazıları; supap kapak (halk dilinde subap kapak contası olarak da geçer), silindir kapak, turbo şarj contasıdır. Motorun hayati yerlerine konumlandırılmış bu parçalar temelde de; metalik, metalik olmayan ve kompozit conta olmak üzere 3 ana malzemeden üretilirler. İçten yanmalı motorlardaki verimin düşmemesi ve akışın bozulmaması için de belirli aralıklarla motor bakımlarının yapılması ve aşırı sıcaklık yani hararet gibi durumlardan motor korunmalıdır. Eğer bunlara dikkat edilmezse motorda conta yanması kaçınılmazdır.

Conta Yanması Nedir?

Conta yanması, genel olarak motorun aşırı ısınması sonucu gerçekleşen bir olaydır. İçten yanmalı motorlarda genelde soğutma sistemi, su ile sağlanmaktadır. Düzensiz ya da yerinde antifriz kullanılmaması, soğutma suyunun doluluğunun kontrol edilmemesi, soğutma suyu bağlantılarından oluşabilecek sıkıntılar, termostat arızası, soğutma suyu fanının devreye girememesi, bakımların tam yapılamaması ve motorun hor kullanılmasından dolayı da soğutma suyunda oluşan problemlerden dolayı motor sıcaklığı ayarlayamaz ve bunun sonucunda motor contası işlevini tam yerine getiremez. Sonuç olarak motorda istenmeyen durumlar gözlemlenmeye başlar. Peki bu durumlar nelerdir?  Conta yakan araba nasıl anlaşılır?

 İlginizi çekebilir: Conta İmalatı Nasıl Yapılır – Hangi Yöntemler Kullanılır?

 

  

conta yanması nedir

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır?

Conta yanık testi için bir den fazla seçenek vardır.

Soğutma suyunda bulunan suyun kirlenmesi: Burada bulunan suyun kirlenmesine; soğutma suyuna motor yağının karışması ya da aynı suya egzoz gazlarının karışması neden olabilmektedir. Contanın işlevini tam olarak yerine getirememesi sonucu su-yağ kanalları ve egzoz gazı arası sızıntı olabilmektedir. Bunun sonucunda da soğutma suyunda kirlenme gözlemlenmektedir.

Egzozdan beyaz duman gelmesi: Bu belirti kesin olarak conta yanması belirtisi olmasa da fikir sahibi olmak için dikkate alınmalıdır. Silindirlerin içinde bulunan yanma odalarına soğutma suyu kaçtığı için böyle bir dumanın egzozdan çıkma ihtimali yüksektir.

Karter yağ seviyesinin yükselmesi: Motorun çalışması sırasında bu durum gözlenmeyebilir; fakat motorun durması yani motor stop halindeyken yüksek oranda gözlenebilir. Yanma odasına sızan su, motorun çalışması sırasında yanacağı için karter yağ seviyesine etkisi olmaz. Fakat motor durduktan sonra silindire kaçan su, kenarlardan sızma yapacağı için karter yağ seviyesinin yükselmesine sebep olur. Motorun su/yağ karışımı ile çalışacağı düşünüldüğünde de contanın önemi bir kez daha anlaşılmaktadır.

Motor soğutma suyunun azalması: Motor soğutma suyunda fark edilebilir bir su kaçağı gözlenmeyebilir. Bu yüzden su kabı kontrol edilmelidir. Yanma odalarına kaçan soğutma suları, tepkimeyle egzoz gazından buhar olup gitmektedir. Bu da Soğutma suyu genleşme kabında azalmalara neden olur ve bu da contanın verimli çalışmadığına işaret eder. Suyun azalma nedeni mutlaka bulunmalıdır.

 Conta Yanması İçin Alınacak Önlemler

Conta sağlığını korumak ve contanın ömrünü uzatmak için yapılması gereken bazı önlemler vardır, bunlar;

  • Motor soğutma suyuna antifriz eklemek ve düzenli olarak antifriz miktarını kontrol etmek.
  • Soğutma suyu mekanizmasında bulanan hortum ve kabloların düzenli olarak kontrollerinin sağlamasını yapmak
  • Olası su kaçaklarının kaynağını tespit etmek ve gerekli işlemleri yapmak
  • Su soğutma siteminde bulunan su pompasının düzenli olarak belirli aralıklarla kontrol edilmesi ve gerekirse değiştirilmesi
  • Suyun sıcaklığı takip edilmeli ve olası yüksek sıcaklık durumunun sebebi araştırılmalı. Örneğin; termostatın çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli
  • Yoğun ve durağan trafikte soğutma suyunun soğutma görevini radyatör üstlenmektedir. Bu sebeple radyatör ve bileşenlerinin çalıştığından emin olunmalıdır.
  • Soğutma suyu kabındaki su seviyesi sık sık kontrol edilmelidir.

Yukarıdaki önlemlerden başka dikkat edilmesi gereken bir konu daha vardır. Bu da conta seçimi. Contanın uzun ömürlü olması ve zorlu şartlara karşı daha dirençli olması için uygun markanın seçilmesi gerekmektedir. Bu yüzden;

  • Saf grafit, paslanmaz çelik, kauçuk kaplama, viton, alüminyum, silikon, elastomergibi çok çeşitli hammadde portföyüne sahip
  • Teknik yeterlilik, hızlı yanıt ve entegre ürün geliştirme süreci ve sürekli temin kolaylığı imkanlarıyla

Temel Conta, ürünlerinin kullanıldığı motorların tasarlandığı performansı sağlaması için, orjinal ürünlere uygun hammadde kullanımına özen göstermektedir. Tunç Kip ve Timuçin Kip’in liderliğinde, orjinal ürünlerin hammadde tedarikcileri ile devam eden aktif işbirliği sayesinde, dünyanin önde gelen hammadde üreticilerinin malzemelerinden oluşan bir ürün gamı sunulmaktadır. Doğru ürün, ancak doğru malzemeden üretilebilir.

İlginizi çekebilir: Isı Kalkanı – Motoru Koruyan Güç Nedir?

 

 

 

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!