Elektrikli Araba Bakımı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Elektrikli araçlar, içten yanmalı motorlara sahip araçlara göre yaklaşık %60 civarı daha az parçaya sahiptir. Bu da içten yanmalı motorlara sahip araçlara göre satın alma maliyeti yüksek olsa bile elektrikli arabaların daha az masraflı olduğunu gösterir. Ayrıca; devlet teşvikleri, vergilerdeki elektrikli araç indirimleri, yakıt cimriliği gibi diğer etkenler de hesaba katılınca, elektrikli arabalar kaçınılmaz gerçektir. Peki elektrikli araba bakımı için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Elektrikli Araba Bakımı Nasıl Olur?

Elektrikli arabalar için dikkat edilmesi gereken komponentler; amortisörler, direksiyon simidi, frenleme sistemi, hava filtresi, batarya soğutma sistemi ve tekerlerdir.

Amortisör ve direksiyon simidi

Aslında elektrikli arabalar için amortisör ve direksiyon simit sistemi, içten yanmalı motorlara sahip araçlarla benzer sisteme sahip olduğu için bakımları da aynı şekilde yapılmaktadır. Fakat batarya etkeninden dolayı daha fazla ağırlık olabileceği için elektrikli arabalar için bu kısma daha çok dikkat edilmelidir.

Frenleme sistemi

Normal bir araç için frenleme sisteminin kontrol kilometresi yaklaşık 50.000 KM’dir. Fakat elektrikli arabalar rejeneratif frenleme sistemine sahip olduğu için bu menzil, elektrikli araçlar için çok daha fazla olabilmektedir. Menzil miktarı 300.000 KM’ye kadar çıkabilmektedir.

Hava filtresi

Diğer; dizel, benzinli fosil yakıtla çalışan motorlara sahip otomobiller gibi elektrikli otomobiller için de 15.000 KM’de bir hava filtresi değiştirilmelidir.

elektrikli araba ve icten yanmalı motor

Batarya soğutucu sistem

Yanmalı motorlardaki soğutma sistemi ile elektrikli arabalarda bulunan soğutma sistemi farklıdır. Bu yüzden bu işlem farklı gerçekleşmektedir. Örneğin; hidrokarbon sıvıları, su, glikol su karışımı ve dielektrik yağı gibi. Bu yüzden kontrol sırasında bu karışımların her birinin kontrolü, markaların belirttiği şekilde yapılmalıdır. Ayrıca hava ile soğutma sistemleri de vardır.

Tekerlekler

Yine diğer araçlarda olduğu gibi tekerleklerin diş genişliklerine de dikkat edilmelidir. Lastiklerde bulunan diş genişliği, 1.6 milimetreyi geçmemelidir. Bu ölçünün altında lastiklerin yolu kavrama yeteneği azalacağı için fazla yakıt yakımı olabilir ve olası kazalara davetiye çıkarabilir.

Elektrikli Araba Ömrü Nasıl Uzatılır?

Belki de elektrikli otomobiller için dikkat edilmesi gereken en önemli komponent, hem aracın beyni olduğu hem de en pahalı komponent olduğu için bataryalardır. Eğer dikkatli şekilde kullanılırsa, ilk 8 yıl kayıpsız olmak üzere toplamda 15 yıla kadar dayanabilmektedirler. Peki pil ömrünün uzaması için neler yapılmalıdır?

elektrikli araba uzun ömür

Hız etkeni

Herhangi bir agresif sürüş, bataryanın ömrünü azaltabilmektedir. Bataryanın kapasitesinden daha yüksek güçler istemek daha doğrusu zorlamaya çalışmak, ister istemez bataryanın ömrünü azaltacaktır. Sonuç olarak, elektrikli araçlar zorlanmadan rölantide sürülmelidir.

DC hızlı şarj kullanımı

Aracın bataryası doğru akım hızlı şarjlarına dayanacak şekilde tasarlanmış olsa da bu şarj yönteminden kaçınılmalıdır. Düzenli olarak hızlı şarj sistemleri kullanılırsa 8-10 yıl içinde batarya performans kayıp yüzdesi daha fazla olacaktır. Yani sadece çok gerekli durumlarda DC şarj sistemi kullanılmalıdır.

Sürekli- tamamen deşarj

Sürekli olarak derin yani tam deşarj, pil ömrünü azaltan bir etkendir. Bu yüzden bataryanın tamamen deşarj olmasını beklemeden, şarj edilmelidir. %30 sınır olarak kabul edilebilir.

Tam şarj

Rejeneratif fren sistemi olduğu için pili maksimum %80 civarlarından şarj etmek daha yararlı olacaktır. Bazı istisnai durumlarda tam şarj edilebilir.

Uzun süre kullanmama

Diğer pilli, bataryalı cihazlarda olduğu gibi elektrikli araç bataryalarında da bu duruma dikkat edilmelidir. Eğer araç uzun süre kullanılmayacaksa batarya belirli aralıklarla şarj edilmelidir (%50-80 civarı bırakmak idealdir).

Sıcaklık

Bataryanın ömrünü ve performansını etkileyecek çok soğuk ve sıcak ortamlara park edilmemelidir. Böylece hem bataryanın ömrü uzamış olur hem de performansı artmış olur.

Ayrıca şarjda kalma süresine de dikkat edilmelidir. Sonuç olarak elektrikli aracın uzun ömürlü kullanılması için bataryanın ve diğer komponentlerin bakımına dikkat edilmelidir. Bu bağlamda;

İnovatif ve girişimci düşünce yapısıyla elektrikli arabalarda mevcut olan; elektrik motoru, batarya, dişli kutusu, itici ünite, kontrol ünitesi gibi parçaların dış etkenlere karşı korunması ve verimliliğin sağlanması için sızdırmazlık ve koruma elemanları sunmaktadır. Tunç KİP ve Timuçin KİP önderliğindeki Temel Conta tarafından ortaya konulan son ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir: Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Edilir? Özet Bilgiler

Kaynaklar

Place to Plug. “How to Extend Your Electric Vehicle Lifespan.” Place to Plug Blog, Place to Plug, 20 Feb. 2020, blog.placetoplug.com/en/post/electric-vehicle-battery-5e32aeb2469b.

Place to Plug. “Electric Vehicle Maintenance.” Place to Plug Blog, Place to Plug, 7 Nov. 2019, blog.placetoplug.com/en/post/electric-vehicle-maintenance-5da4505352ff.

 

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!