Elektrikli Araba Modelleri – Kaç Çeşit Model Var?

Küresel ısınmanın önüne geçmek ve fosil bazlı enerji ihtiyacını azaltma gayeleri ile yola çıkan bilim insanları ve mühendisler, bir asrı aşkın suredir dünyanın her yerine yayılmış içten yanmalı motorlara alternatif bir çözüm sunmak için çalışmalar yapmaktalar. Yapılan çalışmalar kapsamında, bulunan en kayda değer çözümlerden bir tanesi, son kullanıcıya rahatlıkla ulaştırabilen, elektrikli arabalar olmuştur. Peki, elektrikli araba nedir? Kaç çeşit elektrikli araç vardır?

Elektrikli Araba Nedir, Nasıl Çalışır?

Elektrikli arabalar, elektrik enerjisi ile çalışan araçlardır. Geçmişi, 1900’lü yıllara dayanmaktadır. Magnus Volk, Camille Jenatzy ve Anthony Electric gibi bilim insanları ve mühendisler, 1900’lü yılların başlarında elektrikli motorla çalışan araç fikrini ortaya atmışlar ve çalışmalarının sonucunda çeşitli prototipler çıkarmışlardır. Fakat içten yanmalı motorların seri üretimine karşı koyamazlar ve elektrikli araçlar fikri, rafa kaldırılır. Günümüzde, öncelikle Tesla ile tekrar gündeme gelen elektrikli arabalar, kaçınılmaz şekilde diğer markaların da planlarına dahil olmuştur. Hali hazırda; Mercedes, BMW gibi çoğu büyük marka üretim parklarını yavaş yavaş elektrikli araçlara döndürmeye başlamıştır. Çevre dostu bu araçların çalışma prensibi sırasıyla maddelenirse;

  1. Stator denen hareketsiz parça, dönen manyetik alan oluşturur ki bu, alternatif akım motorun temel çalışma prensibidir.
  2. Hareketli parça olan rotor da, oluşan elektrik enerjisini kinetik enerjiye yani hareket enerjisine çevirir.
  3. Rotorun hareket enerji dönüşümünü yapmasından sonra, rotora bağlı olan dişlilerin hareket etmesi ve bunu sonucunda tekerlerin dönmesi sağlanır.

 

 

  

Elektrikli Araba Nedir, Nasıl calisir

Yerli Elektrikli Araba TOGG Nedir?

Ülkeler, elektrikli araba pazarını yakalamak için yerli elektrikli araçlar çıkarma kararı aldılar. Gurur verici şekilde bu ülkeler arasında Türkiye de bulunmaktadır. TOGG olarak kısaltılan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, Türkiye’nin yerli otomobil açığını gidermek için kurulmuş bir şirkettir. Şirketin planlarına göre ilk TOGG elektrikli araba satışı 2022 yılında başlayacaktır.

Kaç Çeşit Elektrikli Araba Modeli Vardır?

Gerek tam olarak elektrikli arabalara adapte olunmamasından gerek de yakıt problemlerinden dolayı, elektrikli arabalar piyasaya çeşitli teknolojilerle girmiştir. Bunlar; tam elektrikli sistem, hibrit sistem, hafif hibrit, plug-in hibrit ve yakıt hücreli sistemlerdir.

1-Tamamen Elektrikli Araba Teknolojisi

Tamamıyla elektrikli araç modelleri, yanmalı motoru olmadan sadece elektrikli motorlara sahip teknolojilerdir. Haliyle çevreye zararlı gaz bırakmaz. Bu nedenle de elektrikli araç teknolojileri arasında en çevre dostu olan teknolojidir.  Tamamen elektrikli olan modellerin; menzil yetersizliği, şarj istasyonu azlığı gibi sürücüleri düşündüren dezavatajları olsa da, her geçen gün ivmelenerek büyüyen elektrikli araba sektörü, bu sorunlara öncelik vermektedir.

 

Tamamen Elektrikli Araba Teknolojisi

2-Hibrit Elektrikli Araba Teknolojisi

Yukarıda bahsedilen elektrikli araba teknolojisinin aksine hibrit elektrikli araba modeli içerisinde içten yanmalı motor da bulundurmaktadır. İki motor türü, sistemin dizaynına göre birlikte ya da ayrı ayrı çalışabilmektedir. Genelde düşük hızlarda elektrikli motor çalışırken, yüksek hızlar ve torklar için de içten yanmalı motorlar devreye girmektedir. Hibrit otomobiller temelde 2 alt teknolojiye ayrılmaktadırlar; hafif hibrit ve plug-in hibrit.

2.1-Hafif Hibrit Elektrikli Araba Teknolojisi

Bu elektrikli otomobil modeli, içten yanmalı motorun elektrikli motorla desteklenmesi prensibine dayanır. Özellikle aracın kalkışı ve hızlanması sırasında içten yanmalı motoru destekleyerek yakıt tasarrufu sağlar. Bataryalar; frenleme sırasında oluşan enerjinin yakalanması sonucu şarj edilir ve batarya, otomatik olarak şarj edilir. Hafif Hibrit elektrikli araba modelinde şarj istasyonlarına gerek yoktur. Kısaca bu teknolojiler, az yakıtla maksimum menzil sağlar.

2.2-Plug-in Hibrit Elektrikli Araba Teknolojisi

Hafif hibrit gibi plug-in hibrit modelde de hem içten yanmalı hem de elektrikli motor bulunur. Yine hafif hibritte olduğu gibi frenleme sonucu oluşan enerjinin yakalanması ile batarya şarj olur. Ayrıca bu modeller, şarj istasyonundan da şarj edilebilirler. Bu da motorun performansını arttırmaktadır. Pek çok sürücü, rutin kullanımlar için sadece elektrikli motorun kullanılmasını tercih etmektedir.

3-Yakıt Hücreli Elektrikli Araba Teknolojisi

Bazılarının aklına, hidrojenle çalışan araçların neden elektrikli araç kategorisine girdiği sorusu gelmektedir. Aslında yakıt hücreli araçların bu kategoriye girmesinde hiçbir sakınca yoktur; çünkü oksijen ve hidrojen elektrik enerjisine dönüşür ve dönüşen elektrik enerjisi de hareket enerjisine dönüşmektedir. Böylece aracın hareketi sağlanmış olur. Özetle bu teknoloji; yakıt hücrelerindeki hidrojenin havadaki oksijenle tepkimeye girmesi sonucu oluşan enerji prensibine dayanır. Ayrıca bu araçlar, frenleme sırasına oluşan enerjiyi yakalayarak da tasarruf sağlar. Bahsedilen bu araçların üretimi zor ve pahalıdır.

 

Yakıt Hücreli Elektrikli Araba Teknolojisi

Yukarıda bahsedilen araç teknolojilerin komponentleri, içten yanmalı motorların komponentlerine göre daha hassastırlar. Bu yüzden elektrikli arabaların muhafazası ve sızdırmazlığı iyi bir şekilde sağlanmalıdır. Sızdırmazlık elemaları söz konusu olduğunda da;

Yeni vizyonu ile 2018 başından beri tam servis bir mühendislik firması olan Temel Conta, bu vizyonu hayata geçiren, Genel Müdür Tunç KİP ve Genel Müdür Yardımcısı Timuçin KİP önderliğinde elektrikli araçlara da ürün tasarlayan, geliştiren ve üreten bir firma haline gelmiştir. Sızdırmazlık elemanlarında dişli kutusu, güç kontrol birimi, elektrikli motor, itici ünite ve batarya gibi birimlerin sızdırmazlığı ve muhafazası gibi uygulamalar için çözüm üreten Temel Conta, hızlı yanıt veren ve tüm çalışmaları bünyesinde gerçekleştirebilen bir firmadır.

İlginizi çekebilir: Conta Çeşitleri Nelerdir – Nerede Hangi Conta?

 

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!