Elektrikli Araba Nasıl yapılır? Uzmanından Özet Bilgiler

Sürekli artan yakıt sorunları ve teknolojinin gelişimi sebebiyle elektrikli araçlar, gitgide popüler hale gelmeye başladı. Peki 2007 yılından beri aktif olarak satılmaya başlanan elektrikli arabalar nasıl yapılır ve komponentleri nelerdir?

Elektrikli Araba Komponentleri nelerdir?

Gücünün tamamını veya büyük bir çoğunluğunu elektrikli motordan alan arabalara elektrikli araba denir. Nasıl yapıldığından bahsetmeden önce bir elektrikli arabanın komponentlerine de göz gezdirmemiz gerekir. Elektrikle çalışan bir arabanın komponentleri, benzinle çalışan bir arabaya göre çok daha basittir. Bunlar; batarya, motor kontrolcüsü, elektrik motoru, rejeneratif frenleme ve sürüş sistemidir.

1-Batarya

Bahsedilen arabaların bataryası, özel bir güç istasyonuyla, sıradan şebeke elektriği kullanılarak şarj edilebilir. Arabalarda kullanılabilecek 3 ayrı pil teknolojisi vardır. Bu pil teknolojileri lityum iyon piller, kurşun asitli piller ve nikel metal hidrür pillerdir.

Lityum İyon Piller: Bu teknoloji ekstra performans ve menzil sağlar. Bu sebeple de en pahalı teknolojidir. Lityum iyon piller, diğer pil teknolojilerinden çok daha hafiftir. Hafif olmaları sebebiyle telefon ve dijital kameralarda da kullanımı mevcuttur.

Kurşun Asitli Piller: Kurşun asitli piller en popüler pil teknolojisidir. Popülerliği, hem en ucuz pil, hem de %97 geri dönüştürülebilir olmasından gelmektedir.

Nikel Metal Hidrür Piller: Bu pil teknolojisi daha iyi performans ve daha iyi çıkış gücü sağlar. Fakat kurşun asitli pillerden çok daha pahalıdır.

elektrikli araba batarya

2-Motor Kontrolcüsü

Elektrikli bir arabanın motor kontrolcüsü, arabanın bütün olarak çalışmasını ve gücünün dağıtımını yönetir. Motor ve bataryalar arasında bir bent kapağı görevi görür. Sahip olduğu, akımı sınırlayabilen mikroişlemcisi sayesinde aracın gaz pedalı, motoru ve bataryası gibi önemli performans göstergelerinin izlenmesine ve düzenlenmesine yardımcı olur.

3-Elektrik Motoru

Bir elektrikli motor, benzinli motorun aksine yalnızca bir tane hareketli parçaya sahiptir. Bu onu çok güvenilir bir itici güç kaynağı yapar. Elektrik motoru sistem voltajına bağlı olarak AC veya DC akım kullanacak şekilde yapılandırılabilirler. AC ve DC motorları kıyaslarsak, AC motorlar daha hafif ve daha ucuzdurlar. Ayrıca AC motorlar daha az mekanik aşınma ve yıpranma eğiliminde olmaları nedeniyle daha çok tercih edilirler.

4-Rejeneratif Frenleme

Elektrikli araçlar hareket ederken, elektrik motoru bir ileri momentum oluşturur. Böylece frenleme işlemi uygulandığında pilleri şarj eder ve elektrik enerjisinin yaklaşık %15’lik kısmını geri kazandırabilir.

5-Sürüş Sistemi

Sürüş sisteminin işlevi, mekanik enerjiyi çekiş tekerleklerine aktararak hareket oluşturmaktır.

Elektrikli Araba Nasıl Yapılır? Dönüşüm Mümkün Mü?

Elektrikli araba imalatı, içten yanmalı araçların imalatına göre farklıdır ki bu yüzden de markalar, elektrikli araba üretimine yeni yeni adapte olmaya başladı. Elektrikli araba yapmak için gerekli olan temel komponentler de aşağıdaki gibidir;

 • Arabanın iskeleti
 • Uygun pil teknoloji ile üretilmiş batarya
 • Batarya modülü
 • Motor kiti
 • Uygun yazılım
elektrikli araba dönüsümü

Peki petrolle çalışan arabaların elektrikli araba dönüşümü mümkün mü? Mümkünse nasıl olur?

Motor, kontrolcü ve piller ile ilgili kararlar alındıktan sonra elektrikli araba yapımı başlayabilir. Bu dönüşüm, maddeler halinde sıralanırsa;

 1. Motor ve depo gibi parçaları çıkarılır.
 2. Şanzımana adaptör plakası takılır ve elektrik motoru montelenir.
 3. Vites küçültmeyi oluşturmak için manuel şanzıman 1. Veya 2. Vitese sabitlenir.
 4. Denetleyici montelenir.
 5. Tüm piller için yer bulunur ve güvenli bir şekilde tutmak için braketler oluşturulur.
 6. Piller ve motor kontrolcüye bağlanılır.
 7. Hidrolik direksiyon klima gibi cihazlar için elektrik motorlar monte edilir.
 8. Donör otomobil frenleri elektrikli ise vakum pompası takılır.
 9. Bir şarj sistemi kurulur.
 10. Aksesuarlara güç sağlamak için DC-DC dönüştürücü takılır.
 11. Şarj durumu görüntülemek için voltmetre takılır.
 12. Potansiyometreler takılır ve kontrol paneline bağlanır
 13. AC motorlar, motoru ters yönde çalıştırabilir. Dönüşüme bağlı olarak bir ters anahtar ve kablo takmanız gerekebilir.
 14. Arabanın batarya paketini kontrol cihazına bağlayabilen ve ayırabilen bir röle ( kontaktör ) takılır.
 15. Kontak anahtarı yeniden açılır böylece röle dahil bütün ekipmanlar açılabilir.

Her şey kurulup test edildikten sonra, elektrikli otomobil sürüşe hazır.

İnovatif ve girişimci düşünce yapısıyla elektrikli arabalarda mevcut olan; elektrik motoru, batarya, dişli kutusu, itici ünite, kontrol ünitesi gibi parçaların dış etkenlere karşı korunması ve verimliliğin sağlanması için sızdırmazlık ve koruma elemanları sunmaktadır. Tunç KİP ve Timuçin KİP önderliğindeki Temel Conta tarafından ortaya konulan son ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir: Elektrikli Araba Bakımı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaynaklar

“How Electric Vehicles Work.” Sustainable Energy Authority Of Ireland, www.seai.ie/technologies/electric-vehicles/what-is-an-electric-vehicle/how-electric-vehicles-work/.

Cooley, Brian. “Build Your Own Electric Car.” Roadshow, CNET, 13 Mar. 2020, www.cnet.com/roadshow/news/should-you-build-your-own-electric-car/.

 

 

 

 

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!