Elektrikli Arabalar Hakkında 4 Şey!

Araba motorlarının çalışmasında yakıt olarak yüzyıllardır fosil yakıtlar kullanılmakta. Fakat fosil yakıtların aşırı hava kirliliğine sebep olması ve küresel ısınmanın günden güne artmasından dolayı bilim insanları, fosil yakıtla çalışan araba motorları yerine alternatif çözümler bulmaya çalıştılar. Çözüm olarak ise, elektrikli motorlar daha yaygın kullanıma uygun şekilde tekrardan tasarlandı. Bununla beraber, batarya teknolojisinin de bu motorların ihtiyaç duyulan minimum mesafeler için yetebilmesi ile, elektrikli arabalar gerçek alternatif oldu.

1-Elektrikli Araba Kısa Tarihi

Son 10-15 senedir popüler olan elektrikli arabaların ilk adımları, 1900’lü yılların başlarında Magnus Volk ve Moritz Immisch tarafından atıldı.  Daha sonraları Camille Jenatzy, Anthony Electric ve Baker gibi bilim insanları elektrikli arabalar üzerine çalışmalar yürüttü. Fakat şarj etme sorunu ve Ford gibi büyük şirketlerin seri olarak fosil yakıtla çalışan arabalar üretmesinden dolayı elektrikli arabaların seri üretimine geçilemedi. 2000’li yılların başlarında ekonomik krizin patlak vermesiyle birlikte daha az yakıt tüketen motor arayışına girildi. Tesla Motors’un 2004 yılında bu amaçla çalışmalara başlamasıyla birlikte ilk elektrikli araba, 2008 yılında piyasaya sürüldü ve seri üretimine başlandı. Şimdilerde; Mercedes ve BMW gibi büyük firmalar da piyasaya elektrikli araba modelleri sürmeye başladılar. Peki elektrikli araba nedir? Elektrikli araba motoru nasıl çalışır?

2-Elektrikli Araba Nedir?

Elektrikli arabalar; benzin veya mazotla çalışan klasik otomobillerdeki gibi içten yanmalı motorlardan farklı olarak, bataryadan aldığı elektrik enerjisiyle çalışan arabalardır. İçten yanmalı motorların aksine çevre dostu bu arabaların motorları temelde; stator ve rotordan oluşmaktadır. Stator, motorun hareket etmeyen parçası olup, dönen manyetik alan oluşturmakla görevlidir. Motorun hareketli kısmı olan rotor da, elektrik enerjisini kinetik enerjiye, yani hareket enerjisine dönüştürmekle sorumludur.  Statorda üretilen elektromanyetik alan sayesinde hareketlenen rotorun, kendisine bağlı çark ve dişlileri hareket ettirmesi sonucu elektrikli arabanın hareketi sağlanmış olur.

Elektrikli arabalar, alternatif ya da doğru akım kaynağından rahatlıkla şarj edilebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, karma ve doğru akım veren şarj istasyonları haricinde kullanılan prizlerdeki dolma süresinin 1 geceyi bulabilmesidir. Hali hazırda trafiğe çıkan bazı elektrikli araba markaları, dolu batarya ile 500 kilometreye kadar menzil garantisi vermektedir. Enerjinin depolanmasından, hareketin sağlanmasına kadar elektrikli arabalar temelde; Stator ve rotordan oluşan motor, batarya, güç aktarma organları, şarj portu, kendi kendine şarj için alternatör, soğutma sistemi gibi önemli bileşenlerden oluşmaktadır.

Elektrikli Araba Nedir

3-Elektrikli araba çeşitleri Nelerdir?

Gerek tam olarak benzinli motorlardan vazgeçilememesi, gerek te mevcut elektrikli arabaların dezavantajlarından dolayı, piyasada çeşitli elektrikli araba sistemleri vardır. Bunlardan bazıları; tamamen elektrikli, hibrit, hafif hibrit, plug-in hibrit ve yakıt hücreli arabalardır.

Tamamen elektrikli: Tamamen elektrikle çalışan, elektrikli araba türüdür.

Hibrit: Hem elektrikli hem de içten yanmalı motorla çalışan elektrikli araba türüdür. İçten yanmalı motorun çalışması sırasında ya da frenleme durumunda batarya şarj olabilir.

Yakıt hücreli: Havadaki oksijenin ve sıkıştırılmış hidrojenin tepkimeye girip, elektrikli motor için güç üretmesi prensibine dayanır. Yani burada elektrikli araba, hem batarya ile hem de hidrojen yakıtı ile çalışmaktadır.

Elektrikli araba çeşitleri Nelerdir

4-Elektrikli Araba Bakımı Nasıl Olmalı?

Genel olarak elektrikli arabaların bakımı; gerek elektrikli motorların daha basit mekanizmaya sahip olması, gerek hareketli parçasının az olmasından dolayı, benzin ve mazotlu çalışan arabalara göre daha basittir (tamamen elektrikli olmayan araba türleri düşünülürse, bu türler için alanında uzman ekibin bulunması gerekir). Özetle;

  • Fren sistemlerinin bakımı
  • Elektrikli motorun (varsa diğer motor türleri) performansının ölçülmesi
  • Bataryanın güncel durumunun değerlendirilmesi (olası batarya değişikliği)
  • Elektrikli parçaların gözden geçirilmesi, kontrol edilmesi

Gibi etkenlere dikkat edilmesi ve üretici firmanın kaliteli ürünleri tercih etmesi durumunda, elektrikli arabanın ömrü uzun olacaktır.

Elektrikli Araba Bakımı Nasıl Olmalı

Bu bağlamda; 50 yıllık tecrübesiyle; Volvo, Mercedes gibi OEM’lere yüksek kaliteli ürünler tedarik eden Temel Conta, elektrikli arabalarda bulunan; dişli kutusu, güç kontrol birimi ve akü birimlerinin muhafazası ve sızdırmazlık için ürün geliştirme ve tam mühendislik hizmeti sunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Conta Nedir? Ne İşe Yarar? Uzmanından Bilgiler!

Not: İçerikte adı geçen markalar, ilgili araç üretici firmalarına ait olmakla beraber, sadece referans için kullanılmıştır. Temel Conta‘nın bu markalar ile ilgili herhangi bir resmi ilişkisi yoktur, Temel Conta’nın sattığı ürünler bahsedilen firmaların ürünleri değildir.

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!