Elektrikli Arabalar Nasıl Şarj Edilir? Özet Bilgiler

Son yıllarda elektrikli arabaların yaygın olarak kullanılmasından sonra elektrikli arabalarla ilgili, “Elektrikli araba nasıl şarj edilir ve elektrikli araba çeşidine göre şarj sistemi değişir mi?” gibi sorular merak konusu olmuştur. Peki elektrikli araba türüne göre şarj sistemi değişir mi?  

Elektrikli Araba Çeşitleri nelerdir? Çeşidine göre şarj değişir mi?

Elektrikli arabalar piyasaya farklı teknolojiler ile girmiştir. Bu teknolojiler çeşit bakımından temelde 3’e ayrılmaktadır. Bunlar: BEV, HEV ve FCEV’dir.

Tamamen elektrikli (BEV) otomobiller;

Tamamen elektrikli bir arabanın güç kaynağı sadece bataryasıdır. Yani gücünü sadece elektrikten almaktadır. Bataryanın kapasitesine göre yol kat eden bu elektrikli araba çeşitleri, herhangi bir atık bırakmadığı için de elektrikli arabalar arasında en yüksek çevre dostu puanını almışlardır.    

Hibrit (HEV) araçlar;

Hibrit elektrikli araçlarda iki çeşit motor bulunur. Bu motorların bir tanesi içten yanmalı motor iken diğeri ise elektrikli motordur. Burada içten yanmalı motor elektrikli motoru destekler. Ayrıca bu motorlar birbirinden bağımsız olarak veya birlikte çalışabilmektedirler.

Hafif hibrit (MHEV) araçlar;

Hibrit araçların çalışma prensibi ile çalışır. Yani yine içten yanmalı motor, elektrikli motoru destekler ve yakıttan tasarruf sağlar. Bataryanın şarjı ise sadece sürüş sırasında yapılan frenlemeyle ortaya çıkan enerji ile otomatik olarak şarj edebilmektedir. Bu sayede minimum yakıt ile maksimum menzile çıkılabilmektedir.

Plug-in hibrit (PHEV) araçlar;

Hibrit araçların çalışma prensibi bu türde de geçerlidir. Hafif hibrite ek olarak bu tür elektrikli arabaların, şarj istasyonlarında şarj edebilme özelliği de mevcuttur.

Yakıt hücreli (FCEV) araçlar;

Yakıt hücresinde bulunan hidrojen ve havadaki oksijenin tepkimeye girmesi sonucu elektrik enerjisinin oluşmasından dolayı bu tür de, elektrikli arabalar arasında yerini almaktadır. Tepkime sonucu oluşan güç tekerlere aktarılır ve hareket sağlanmış olur. Ayrıca frenleme sırasında oluşan enerjiyi, bataryada tutarak enerji tasarrufu da sağlar. Bu arabaların üretimi, maliyetli ve zordur.

Elektrikli Araba Nasıl Şarj Edilir?

Elektrikli arabaların şarj edilebilmesi için birden fazla imkan vardır. Bunlardan bazıları; halka açık şarj istasyonları, AVM gibi yerlerde bulunan şarj istasyonları ve evlerde kurulan sistemlerdir. Elektrikli arabaların modern şarj yöntemleri ise; seviye 1, seviye 2, seviye 3 olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır.

Seviye 1 şarj yönteminde özel bir güç devresi dışında herhangi ekipmana ihtiyaç yoktur. 120V AC prize takıldığında 1.4 kw ile 3 kW arasında değişen bir güçle batarya kapasitesine bağlı olarak 8 ile 12 saat arasında tam şarja ulaşır.

Seviye 2 şarj yaygın olarak halka açık şarj olarak bilinir. Seviye 1 şarjda olduğu gibi tek fazlı şebeke kaynağı kullanılmaktadır. 240V AC prize takıldığında 7kW ile 22kW güç aralığında 1 ile 4 saat arasında şarj dolumu gerçekleşmektedir.

Seviye 3 şarj hız hızlı şarj yöntemidir. Diğer yöntemler kadar yaygın olmamasına rağmen, yoğun nüfuslu her yerde bulunabilmektedir. Çok hızlı bir biçimde şarjı doldurduğu için her arabada kullanılamaz. Seviye 3 şarj yöntemi de montaj gerektirir. 480V AC ya da DC fişleri ile 43kW ile 100+ kW arasında değişen güç 15 dakika ile 1 saat aralığında aracın şarjını doldurmaktadır.

elektrikli araba ve icten yanmalı motor

Elektrikli Arabalar Ne Kadar Sürede Şarj Olur?

Elektrikli araçlar, kullanılan kaynağa ve batarya kapasitesine göre çeşitli sürelerde şarj olabilirler. Örneğin; DC kaynağından şarj edilen elektrikli araç %80’e 30 dakika gibi bir sürede ulaşırken, AC kaynağından şarj edilen bir elektrikli araba %80’e yaklaşık 4 saate ulaşabiliyor. Tabii ki bu değerler de çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterebilmektedir. 

Elektrikli Arabalar Evde Şarj Edilebilir Mi?

Tıpkı telefonların şarj edildiği gibi elektrikli arabalar da evde şarj edebilmektedir. Hatta bu yöntem şarj ihtiyacının en maliyetsiz karşılanma şeklidir. Ancak bu yöntemle şarj etmek, şarj süresini 10 saate kadar uzatabilmektedir. Ayrıca evde elektrikli araç şarj etmek, hızlı şarj söz konusu olduğu için evin sigortasını attırabilme ihtimalini de barındırır. Bu yüzden elektrikli araba markaları, alıcılara ücretsiz bir şarj ünitesi vermektirler.  

Elektrikli arabaların nasıl çalıştığı ya da  nasıl şarj edildiği gibi sorulardan sonra da en çok merak edilen konu ise hiç şüphesiz elektrikli arabaların korunmasıdır. Elektrikli arabalar, diğer araç türlerine göre daha hassas ekipmanlardan oluştukları için, koruma ve sızdırmazlık önemli bir konudur. Bu bağlamda;

Girişimci ruhla inovatif düşünceyi benimsemiş Genel Müdür Tunç KİP ve Genel Müdür Yardımcısı Timuçin KİP önderliğinde, Temel Conta tarafından üretilen elektrikli araç sızdırmazlık ekipmanlarının tercih edilmesiniz tavsiye ederiz.

Kaynaklar

“How To Charge an Electric Car.” Pod Point, pod-point.com/guides/driver/how-to-charge-electric-car.

“Charging at Home.” Energy.gov, www.energy.gov/eere/electricvehicles/charging-home.

Elektrikli Araçlar Nasıl Şarj Edilir?, www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/elektrikli-araclar-nasil-sarj-edilir-batarya-sarj-yontemleri/21923#ad-image-0.

 

 

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!