En Önemli Motor Parçaları Nelerdir?

Araba motorları, çalışma sisteminden soğutma sistemine kadar kompleks bir yapıya sahiptir. Bu kompleks yapıda bazı önemli motor parçaları bulunmaktadır. Peki bu önemli motor parçaları nelerdir?

Motorun parçaları Nelerdir?

İçten yanmalı motorlar, temelde; sabit ve hareketli araba motor parçaları olmak üzere 2 ana gruba ayrılırlar. Sabit motor parçalarına: silindir bloğu, silindir/supap kapağı, radyatör, karbüratör, hava filtreleri, manifoltlar, buji, bobin gibi parçalar girer. Hareketlilere ise; krank mili, eksantrik mil, pistonlar, triger kayışı, emme ve egzoz supapları gibi irili ufaklı parçalar girer.

Sabit Motor parçaları Nelerdir?

Motorun çalışması sırasında hareket etmeyen parçalardır. Bunlardan en önemlisi silindir bloğu da denen motor bloğudur.

Motor Bloğu – Silindir

Motor için en önemli olanı motor bloğudur. İçerisinde silindir, krank mili/krank mili yatakları, yağ pompası, yakıt sistemine ait elemanlar, marş motoru, şarj dinamosu gibi parçaları bulundurur, parçalara yataklık eder. Yani motorun iskelet kısmını oluşturan olmazsa olmaz ana parçasıdır.

Silindir Kapağı

Motor bloğunun yani silindir bloğunun üstünü kapatarak, hareketin başlamasına sebep olan yanma odalarını oluşturur. Silindir kapağı ile motor bloğu arasına, sızdırmazlığı sağlamak için silindir kapak contası koyulmaktadır. Supap mekanizması, buji, enjektör ve soğutma suyu kanalları gibi parçalara yataklık eder. Silindir bloğunun alt kısmını kapatarak koruyan ve motor yağına depo imkanı sunan motor elemanı da karter olarak adlandırılır.

Külbütör (supap) kapağı

Silindir kapağının üstünü kapatan motor elemanıdır. Özellikle motorda kullanılan yağın dışarı çıkmasını önlemek için kullanılır. Burada sızdırmazlığı sağlamak için, subap kapak contası da denen, supap kapak contası kullanılır.

Radyatör

İçten yanmalı motorlarda çeşitli soğutma yöntemleri kullanılır. Bunlardan birisi de su ile soğutmadır. Su soğutmalı motorlarda, suyun depolanması için radyatörler kullanılmaktadır. Radyatör, motor çalışırken ısınan suyun soğumasına yardımcı olurken aynı zamanda da soğutma suyunu depolar.

İlginizi çekebilir: Kompresör nedir? Kompresör contası ne işe yarar?

   

Radyatör en iyi motor parçası

Karbüratör

Yanma odasında gerçekleşecek tepkime için gerekli hava/benzin karışımını sağlayan motor elemanıdır.

Filtreler

Hava ve yağ filtresi olmak üzere temelde 2 çeşittir. Dışardan motora gelen havayı temizleyen filtreye hava filtresi denirken, motor için gerekli yağı temizleyen filtreye de yağ filtresi denir.

Buji-Şarj Dinamosu

Buji, yanma odasında gerçekleşecek olan tepkimeyi ateşleyerek başlatan elemanken, şarj dinamosu ise, mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüşmesini sağlayan elemandır.

Hareketli Motor Parçaları

Hareketli araba motor parçaları, motorun çalışması sırasında hareket eden parçalardır. Bunlardan en önemlisi, krank mili ve pistonlardır.

Krank Mili

Pistonlardan gelen dikey hareketi, dairesel hareketlere dönüştüren millerdir. Çoğunlukla döküm yoluyla üretilir.

Eksantrik Mil

Eksantrik mil, hareketini triger kayışı ya da zinciri olarak anılan ara parçadan alır. Piston supaplarının zamanlanmasını ayarlamaktadır. Kam mili olarak da adlandırılır.

Triger Kayışı-Zinciri

Krank milindeki hareketin eksantrik mile aktarılmasını sağlayan ve bu iki mili birbirine bağlayan motor parçasıdır. Supapların zamanlanmasında rol almaktadır. Zamanla aşındığı için belirli kilometrelerde kontrol edilmesi, eğer gerekliyse değiştirilmesi gerekir.

Pistonlar

Yanma odalarının bulunduğu silindir içerisine yerleştirilen parçalardır. Bu düzenek içten yanmalı motorlarda; benzin/mazot/gaz-hava karışımının tepkimesi sonucu oluşan enerjinin mekanik enerjiye çevrilmesini sağlayan parça, düzenektir. Yüksek sıcaklığa maruz kaldığı için, sıcaklığa dayanıklı çelik vb. malzemelerden üretilirler.

Pistonlar en iyi motor parçalarından biri

Manifold

Emme ve egzoz manifoldu olmak üzere 2 çeşit manifold vardır. Emme manifoldu; Yanma odasına girecek havayı silindirlere eşit miktarda dağıtan parçadır. Egzoz manifoldu ise; Silindir içerisinde yanma sonucu oluşan yanmış gazın çıkışını sağlayan parçadır.

Sızdırmaz, Güvenli Akış İçin Conta

Conta, hava/gaz/sıvı/yağ sızdırmazlığını sağlamak için kullanılan hayati makine elemanıdır. Hayatın birçok alanında kullanılmaktadır. Bu alanlardan biri de motorlardır. İçten yanmalı motorların çalışması sırasında kullanılan; yakıt, hava, motor yağı ve soğutma suyu gibi hava ve sıvıların sızdırmazlığının ve güvenli akışın sağlanması gerekir. Burada bu önemli görevi, contalar üstlenmektedir. Bu yüzden conta seçiminde dikkatli olunulmalıdır. Bu yüzden;

1974’ten beri Chevrolet gibi OEM’lere de hizmet sunan, yaklaşık yarım asırlık tecrübe ve birikimle; orijinal malzeme, orijinal kalite ürün ve Genel Müdür Tunç KİP ve Müdür Yardımcısı Timuçin KİP önderliğinde inovatif düşünceyle yeni çözümler sunan Temel Conta tarafından; ticari, zirai, binek araçlar ve iş makineleri için geliştirilmiş conta ve ısı kalkanı gibi diğer elemanların tercih edilmesini tavsiye ediyoruz.

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!