Fiber Conta – Contalık Fiber Malzeme Nedir?

Bir contadan beklenen ana hizmet, ana özellik; tam sıkıştırılabilirlik yani sızdırmazlığın tam olarak sağlanabilmesidir. Bunun için de kullanılacak yere göre değişiklik gösterse de fiber contalar, ilk tercih edilen contalar arasındadır. Bu contaların birçok farklı türü olduğu, kauçuk gibi diğer conta malzemelerinden ne gibi farklılıkları olduğunu anlamak için, bu conta ile ilgili bazı konulara açıklık getirmek gerekmektedir. Peki fiber conta nerede kullanılır?

Fiber Conta Nedir? 

Fiber conta malzemesi, kağıt üretimine benzer bir üretim tekniğiyle üretilmektedir. Öncelikle, Fiber telleri yayılır ve bir reçine malzemesi ile kaplanır yani emdirilir. Daha sonra bu karışım, oluşum daha kolay kesilebilen tabakalar oluşturmak için kurur. 

Farklı mukavemette, sıkıştırılabilirlikte ve farklı sıcaklık derecelerine sahip contalar üretmek için birçok farklı fiber kullanılmaktadır. Bunlar; bitkisel fiberlerden ve selülozdan aramid gibi birçok özel malzemelere kadar çeşitlilik gösterebilir (Aramid fiber ise; uzay endüstrisinde ve savunma sanayinde de kullanılan, yüksek ısılara dayanıklı, aramatik poliamit kelimelerinin birleşiminden ismini almış sentetik bir fiber türüdür). Ek olarak sıkıştırılabilirlik istendiği zaman da, mantar ya da kauçuk bağlayıcı madde (genelde NBR) eklenebilmektedir (Nitril kauçuk, nitril bütadien kauçuk, Buna-N ve akrilonitril bütadien kauçuk olarak da bilinen NBR; akrilonitril ve bütadienden farkılılaşmış bir sentetik kauçuktur). Ayrıca NBR’li contalar, 440 C’ye kadar dayanım göstermektedirler.

Alternatif olarak selüloz fiber malzeme, hem sert hem de hafif olan kağıt gibi bir malzeme yapmak için vulkanize edilebilir (Vulkanize işlemi kükürt ya da benzer kimyasal ürünlerle bir malzemeyi daha dayanıklı hale getirme işlemidir). Eğer bu, elektriksel izolasyon, yalıtım özelliklerine sahip olursa buna, “fish paper”, “balık kağıdı” denmektedir. Günümüzde halen kullanılan conta türleri, bitkisel fiber ya da detroiterdir. Bunlar gliserin-yapıştırıcı bileşiği ile harmanlanmış bitkisel fiberlerden yapılmaktadır. Halen bazı uygulamalarda popüler bir seçimdir. 

 

  

Fiber Conta Nedir fiber contasi nedir

Fiber Conta Türleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi birden fazla türü vardır. Bu conta türleri maddeler halinde; 

  • Selüloz
  • Kauçukluselüloz 
  • İzolasyon fiberliselüloz 
  • Sentetik fiberliselüloz 
  • Vulkanizefiberli selüloz 
  • Bitkisel fiber (detroiter)

Şeklinde sıralanabilir. 

İlginizi çekebilir: Karter Contası Nedir? – Uzmanından Özet Bilgiler

Fiber Conta Özellikleri ve Uygulamaları

Fiber malzeme, contalara yüksek gerilme mukavemeti ve 122 – 177 C üst sıcaklık sınırlarına kadar dayanım özelliği sağlar. Ayrıca kimyasallara ve yağlara karşı yüksek dirence sahiptir. Bu nedenle birçok endüstride kullanılmaktadır. Fiber contaların özellikleri, türlerine göre incelenirse: 

  • Bitkisel conta, 121 C civarına kadar dayanım ve benzin, yağ, su ve buhara karşı dayanıklıdır ve ucuzdur.
  • Kauçukluselüloz fiber, 177 C civarına kadar dayanım ve yine bitkisel fiber contada olduğu gibi benzin, yağ vb. karşı dayanıklıdır. 

Temel Conta ile Fiber Conta 

Interface Performance Materials ve Garlock gibi fiber conta malzemesinde önde gelen dünye markaları ile iş birliği içerisinde olan Temel Conta; mevcut ürün gamı ile Caterpillar, Navistar, Mercedes, Mercedes-BENZ, John Deere, BMW, Ferrari, Steyr, Renault, Wolksvagen Passat, Liebherr, Allis Chalmers, Deutz, GM, Hyster, MAN, MWM, Iveco, International Navistar, New Holland, Porsche, Leyland yapımı motorlardaki fiber malzemeden üretilen sızdırmazlık elemanları için bir çok seçenek sunmaktadır. Çözün sağlanan uygulamaların arasında, metal üzerine fiber kompozit silindir kapak contalarının, özel fiber malzemeden üretilen şanzıman ayırma plakalarının ve endüstriyel contaların yanısıra bir çok muhtelif conta türlerinde fiber conta malzemesi kullanarak çözüm sağlamaktadır.

Temel Conta, fiber ürünlerden başka; paslanmaz çelik, kauçuk kaplı metal, çeşitli elastomerler gibi uygulamaya özel malzemeden üretilmiş ürün portföyüne de sahiptir. İnovatif ve girişimci düşünce yapısını ilke edinerek, Genel Müdür Tunç KİP ve Genel Müdür Yardımcısı Timuçin KİP önderliğinde, elektrikli araçlar için orijinal kalite ürün ve bizzat Temel Conta mühendislik birimi tarafından tasarlanan çözümler de sunmaktadır. 

İlginizi çekebilir: Generation to Generation Kitabına Göre Aile Şirketi

 

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!