Generation to Generation Kitabına Göre Aile Şirketi

Generation to Generation: Life Cycles of the Family Business kitabı, aile şirketlerinin spesifik organizasyon yapısı için ilk kapsamlı incelemeyi okurlarına sunmakta. Bu kitapta yazarlar, aile şirketlerinin ne gibi zorluklarla karşılaştıklarını ortaya koymakta. Ayrıca kitap; girişimci bir start-up ile aile şirketi arasındaki fark nedir, yetişkinlerin yaşlanması ve çocukların yaşlarının ilerlemesiyle birlikte işletmenin anlamı nasıl değişir, ayrılıktan emekliliğe, bilgi aktarımından ve liderliğe gibi konularda nesilsel değişikliğe aileler nasıl geçer? Gibi soruları bilgi ve tecrübeye dayandırarak cevaplamakta. Son olarak kitap; aile şirketlerinin ayakta kaldığı sürece, geçtiği çeşitli aşamalar ve aile şirketlerinin nasıl organize edilmesi, nasıl yönetilmesi gerektiğine dair genel çıkarımlar olmak üzere çeşitli bölümlere ayrılmakta.

Bu kitap hakkında da; Perdue Çiftlikleri’nin uzun yıllar CEO’luğunu yapmış olan Frank Perdue: “Aile şirketi mensubu bireyler, yaşları ne olursa olsun bu kitabı mutlaka okumalıdır. Bu kitap onlar için paha biçilmez bir yol haritası olacaktır” şeklinde yorum yapmıştır.

Adolph Coor Şirketi yönetim kurulu başkanlığını yapmış William Coors da: “Aile tarafından yönetilen bir işletme, bir nimet ya da lanet olabilir. Bu sorunlarla başa çıkmamız gereken bizler için mutlaka okunması gereken bir kitap” şeklinde yorum yapmıştır.

Kitap Yazarlarından A. Davis‘in Aile Şirketi Görüşü

Yönetim, psikoloji, ekonomi alanlarında eğitim almış, aile şirketi konusunda uzman ve şimdiye kadar aralarında, önde gelen aile şirketleri olmak üzere birçok aile şirketine danışmanlık yapmış John A. Davis, aile şirketleri ile ilgili tanımını ve fikrini şöyle açıklamıştır: Herhangi bir aile şirketi, aileyi tanımlamaya, desteklemeye ve birleştirmeye çalışan ekonomik faaliyetlerin tümüdür. Bir ailenin amacını ise; aile şirketinin üretken olması ve kuşaktan kuşağa aktarılması için şirketi yönetmek ve organize etmek olarak belirtmiştir. Son olarak da aile şirketinin bileşenlerini şu şekilde açıklamıştır; aile yetenekleri, aile yaşamı, önemli aile aktiviteleri, sosyal aktiviteler, aile varlıkları, finansal varlıklar, non-core business, ve şirketin kendisi.

Davis’e göre, aile şirketleri, diğer şirket türlerine göre ekonomik açıdan daha çabuk büyümektedirler. Fakat bu durumun aksine genel olarak ayakta kalma süreleri de daha kısa olmaktadır. Bu yüzden aile şirketi yapısı, avantajlarını iyi kullananı ödüllendirirken, kullanamayanları da kötü sürprizlerle baş başa bırakır. Aile şirketlerinin; sermaye/bütçe altyapısı, karar alma sürecindeki hızlılık, takım oyunu, tecrübe/bilgi birikimi, kültür uyuşması ve yönetim anlayışındaki süreklilik gibi avantajları varken; finansman/bütçe sıkıntısı, yanlış istihdam, eğitime verilmeyen önem, bilimsel ve istatistiki verilerin göz ardı edilmesi, koltuk devrinde zorluklar gibi dezavantajları olabilmektedir. John A. Davis bu dezavantajların fırsatlara çevrilebileceğini de savunmuştur ve avantajları kullananların büyük fırsatlarla karşılaştığını belirtmiştir.

 İlginizi çekebilir: Mustafa KİP – Temel Conta Röportajı

 

  

aile sirketi tanımı

Davis’in Kitap Hakkındaki Diğer Görüşleri

Davis, aile şirketlerinin sahiplik aşamalarının dünya genelinde; 1. Derece iş sahibi (controlling owner), 2. Derece/kuşak olarak kardeş partnerliği ve en son da kuzen iş birliği olarak step-step yani adım adım ilerlediğini belirtmiştir. Adım adım ilerledikçe de şirketin serveti erimektedir. Davis’e göre de bu durum kaçınılmaz değil seçimdir. Yani yapılması gerekenler doğru bir şekilde uygulanırsa aile şirketinin devamlılığı bakidir. Bunun için de Davis, aile şirketlerinin sürdürülebilirlik şartını bir üçgenle açıklamıştır: Aile birliği, aile varlığı ve aile yetenekleri. Yani aileler, şirketlerinin varlığını uzun yıllar sürdürebilmek için; aile birliğini bozmadan mali varlıklarını büyütmeli, bu sırada da yeteneklerini geliştirmelidirler. Bu üçgen yöntemi de dünyaca ünlü çoğu köklü aile tarafından uzun yıllardır kullanılmaktadır. Davis, generation to generation kitabında bu konulara daha derinlemesine değinmiş, ortaya güzel bir yapıt ortaya çıkarmıştır. Hatta;

 

aile sirketi davis a göre

Amerikalı bilim insanı ve yazar, Güney Kaliforniya Üniversitesi Liderlik Enstitüsü kurucu başkanı ve aynı zamanda iş yönetimi profesörü olan Warren Gameliel Bennis: “Güçlü analitik yeteneklerinin yanı sıra zengin deneyimlerini de kitaba yansıtan yazar, ortaya bir yapıt koymuştur” şeklinde yorum yaparken, klinik liderlik ve yönetim profesörü Manfred F. R. ise bu kitap için: “Aile şirketinin ayakta kalmasını isteyen herkes bu kitabı mutlaka okumalıdır. Yazarlar çok mantıklı ve yerinde iç görüler sunuyor” şeklinde demeç vererek kitabın değerini ortaya koymuştur.

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!