Kompresör Nedir? Kompresör Contası Ne İşe Yarar?

Fransızca “Compresseur” kelimesinden gelen kompresör, kabaca atmosferden alınan havanın basıncının arttırılmasını sağlayan sistemlerdir. Peki ilk kompresör ne zaman kullanılmaya başlandı?

Kompresörler nedir – Kompresör Tarihi?

Gaz kompresörü olarak ta anılan bu makineler, hava ve diğer gazları normal atmosfer basıncından daha fazla yani yüksek basınçlara çıkarmak için kullanılır. Kısacası bu makineler, atmosferden aldığı havayı sıkıştırırlar ve bunun sonucunda kompresöre alınan hava ya da gazın basıncı artmış olur. Halk ağzında hava pompası ya da hava kompresörü olarak da anılan kompresörler, ilk olarak 1650 yılında Otto Von Guericke tarafından ortaya atılmış fakat ilk patentleme işlemi, 1829 yılında William Mann tarafından yapıldı. Daha sonraları 1800’lü yılların sonlarına doğru ısınma sorununa çözüm amaçlı da su elbisesi denilen soğutma yöntemi kullanılmaya başlandı. Bu tür soğutmalı kompresörler, günümüzde hali hazırda; fabrikalarda ve işletmelerde çeşitli işlemlerde kullanılmaktadır. Peki kompresör çalışma mantığı nedir?

Kompresör çalışma prensibi?

Kompresörlerin çalışma prensibi, içten yanmalı motorların çalışmasına benzetilebilir. Motordaki piston hareketleri ve benzinin sıkıştırılma işlemi, kompresörlerde de benzer şekilde görülmektedir. Atmosferden çekilen hava, pistonlar yardımıyla sıkıştırılır. Sıkıştırılma işlemi sonunda hava soğutulur. Daha sonra seperatörden geçirilen hava, kullanılmak üzere yüksek basınçta dışarı verilir. Ayrıca kompresör, atmosferden çektiği havayı sonradan basınçlı şekilde kullanılmak üzere depolayabilmektedir. Kompresör seçiminde; işletme basıncı, hava miktarı, kompresörün tipi, güç tüketimi ve temiz ya da yağsız basınçlı hava verme gibi etkenlere dikkat edilmelidir.

  

Kompresör calisma prensibi

Kompresör çeşitleri?

Kompresörler çeşitli sıkıştırma yöntemlerine ve basınç ayarlama kapasitesine göre çeşitlendirilmektedirler. Bunlardan bazıları; pistonlu, vidalı kompresör, paletli, sessiz kompresör, merkezkaç türbin tipi, eksenel akımlı, hidrolik kompresördür.

Pistonlu Kompresör: İçten yanmalı motorlarda yakıtın yanma odasında sıkıştırılması gibi havayı pistonlar yardımıyla sıkıştırarak yüksek basınç elde edilmesi prensibine dayanır.

Vidalı Kompresör: Bu türde, pistonlar yerine birbirine entegre olmuş şekilde rotor çifti kullanılmaktadır. Vidaların hareket etmesiyle havanın sıkıştırılması sonucu yüksek basınç elde edilmesi prensibine dayanmaktadır.

Merkezkaç kompresör: Küresel hazneye alınan havanın, dönme hareketi ve merkezkaç kuvveti etkisiyle basıncının arttırılması prensibine dayanır.

Eksenel akımlı kompresör: Bu tür, havanın dönme eksenine paralel olacak şekilde helisel hareketler yapması sonucu basıncın artması prensibine dayanır.

Dönel pozitif: Bu tür, havanın dizili halde küçük hacimlere alınması ve azalan hacmin sonucunda, basıncın artması prensibine dayanır.

Hidrolik Kompresör: Yüksek seviyeli su kütlesinin, düşük seviyeye inerken havaya basınç uygulaması prensibine dayanır.

Kompresörler; fabrikalarda, sanayilerde, inşaatta ve içten yanmalı motorların performansını arttırmak için turbo şarj sistemlerinde kullanılmaktadır.

 

Kompresör cesitleri

Kompresör contası nedir?

Makine ve otomotiv sektöründe kullanılan kompresör contası; hava, gaz ve su sızıntılarını önlemek için kompresör sistemlerinin bir parçası olarak kullanılan hayati makine elemanıdır. Bu contaların kullanım alanlarından bazıları; gaz motorlarının kompresör silindir kapakları, hava kompresörleri ve kompresör ön kapaklarıdır. İstenilen basınç ve güvenilir hava/gaz/su/yağ akışı için kompresörler, yüksek kalitede contalara sahip olmalıdır.

Bu yüzden; Caterpillar, Scania gibi kamyon, tır ve kepçe gibi ağır araçların kompresör sistemlerine, OEM ürüne denk hammadde ve teknik özelliklerde üretilmiş ürünleri sunan Tunç KİP ve Timuçin KİP liderliğinde, inovatif düşünceyle tam servis ve mühendislik hizmeti veren Temel Conta tarafından üretilen contaları tercih etmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Not: İçerikte adı geçen markalar, ilgili araç üretici firmalarına ait olmakla beraber, sadece referans için kullanılmıştır. Temel Conta’nın bu markalar ile ilgili herhangi bir resmi ilişkisi yoktur, Temel Conta’nın sattığı ürünler bahsedilen firmaların ürünleri değildir.

İlginizi çekebilir: Turbo Şarj Nedir? Turbo Şarj Contası Ne İşe Yarar?

 

 

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!