Silindir Kapak Contası Nedir – Uzmanından En Doğru Bilgiler!

Arabaların kalbi olan motorlar, birbiriyle uyum için çalışan parçalardan oluşmaktadırlar. Hareketli parçaların çalışma sırasında sürtünmesini azaltmak için yağ, oluşan sıcaklığı düşürmek için soğutma suyu ve en önemlisi motorun çalışması için de yakıt kullanılmaktadır.  Bahsedilen 3 önemli sıvının birbirine karışmaması için de contalar kullanılmaktadır. Üst kapak contası, hayati contalarından sadece biridir. 

Silindir nedir?

Motorun yanma haznesinin bulunduğu, pistonların ileri/geri hareketinin yapıldığı hazneye motor  silindiri denir ve ısı enerjisinin hareket enerjisine dönüştüğü yerdir. Araba motorlarında; 2 silindir, 3 silindir, 4 silindir, 8 silindir ve daha fazla olacak şekilde çeşitli sayılarda silindir bulunabilmektedir. Ne kadar çok silindir olursa, yani motordaki silindir sayısı ne kadar çok artarsa,  güç de o kadar artmaktadır. Doğru orantılı olarak sadece motor silindir hacmine bağlı olmamakla birlikte, motor silindir sayısı arttıkça, yakıt tüketimi de artmaktadır. Her bir silindirin belli bir hacmi vardır. Çeşitli sayıdaki silindirlerin hacimlerinin toplamına da motor hacmi denmektedir.

Motor Hacmi Nedir?

Silindir hacmi olarak ta geçen motor hacmi, pistonların aşağı yukarı hareketi sonucu temas ettiği toplam hacimdir. Motor hacmini belirtmek için de; kübik santimetre (cc), santimetre küp ve litre birimleri kullanılmaktadır. Örneğin bir motorun hacmi 1.4 litre gibi. Fakat 1.4 litre derken aslında 1400 litre değildir. Bu sayı 1498, 1480 cc’nin yuvarlanmış halidir. Kısaca motorun hacmi; silindirin taban alanı, silindirin yüksekliği (stroku) ve silindir sayısının çarpılmasıyla bulunur.

Motor hacmi = (pi/4) * (silindir çapı)2 * (Silindirin yüksekliği/stroku) * (silindir sayısı)

İlginizi çekebilir: Conta Nedir? Ne İşe Yarar? Uzmanından Bilgiler!

Silindir Kapağı Nedir?

Silindir kafası olarak da anılan silindir kapağı, motor bloğunu üst kısımdan örterek yanma odalarının oluşmasına yardımcı olan ve bazı önemli motor parçalarını üzerinde taşıyan hayati bir motor elamanıdır. Kapak üzerinde; yanma odaları, supap yuvaları, yakıtın yanma odasına girişi ve yanma sonucu atık gazın atılması için egzozu oluşturan kanallar, soğutma suyu kanalları, buji gibi ateşleme sistemlerinin yuvaları gibi önemli motor parçaları bulunmaktadır. Yüksek sıcaklık ve basınca dayanıklı olması gereken silindir kapağı, genel olarak alüminyum alaşımlardan yapılmaktadır. Ayrıca Silindir kapağının sağlığını korumak için; motorun aşırı ısınması, aşırı sıcak motora tam tersi soğuk su dökülmesi ya da eklenmesi, silindir kapağının çok ya da ayarsız sıkılması gibi durumlara dikkat edilmelidir. Silindir kapağının motor üst bloğunu örtmesi ve sızdırmazlığın sağlanması için silindir kapak contası kullanılmaktadır. 

 

Silindir Kapagi Nedir

Silindir Kapak Contası Nedir?

Motor contası denildiğinde akla ilk olarak silindir kapak contası, bir diğer adıyla üst kapak contası gelmektedir. Silindir kapak contası, motorun alt kısmı ile silindir kapakları arasına konularak, yani silindir kapağına takılarak; yanma odasında gerçekleşen tepkime sonucu oluşan egzoz gazını, motor soğutma suyunu ve motor yağı gibi önemli maddelerin sızmasını ya da birbirine karışmasını önleyen contadır.  Genel olarak, yüksek ısı ve şiddete dayanıklı; çelik, bakır, kauçuk kaplı metal, grafit kompozit, fiber kompozit malzemelerden üretilmektedir. Böylesine hayati bir motor elemanının değişimi yapılırken de aşağıdaki işlemler takip edilmelidir;

  • Motor suyu, yağı boşaltıldıktan sonra egzoz borusu, su giriş/çıkışını sağlayan hortumlar sökülür ve motorun üst bloğu kaldırılır.
  • Motor üst bloğu yani silindir kapak kısmında herhangi bir çatlak, deformasyon olup olmadığı kontrol edilir
  • Conta, üretici talimatlarına göre değiştirilir, monte edilir.
  • Değişiklik tamamlandıktan sonra motor tekrar kapatılır.
  • Son kontroller yapılır.

 

Silindir Kapak Contasi Nedir

Conta Ömrünü Etkileyen Faktörler

Motor yağında suya, soğutma suyunda motor yağına rastlanılmaması yani sızdırmazlığın korunması için; motor yüksek sıcaklıklardan korunmalı ve motorun bakımları zamanında yaptırılmalıdır. Daha da önemlisi; Ticari, zirai, binek araçlar ve iş makineleri olmak üzere 4 farklı araç türü için; ana sanayi, yan sanayi ve yedek parça dağıtıcı firmalarına orijinal kalite ürün hizmeti veren, Temel Conta’nın Genel Müdürü Tunç KİP ve Genel Müdür Yardımcısı Timuçin KİP önderliğindeki çalışmaların ürünleri olan contaların tercih edilmesini tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir: Supap Kapak Contası Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!