Supap Kapak Contası Nedir? Ne İşe Yarar?

İçten yanmalı motorların çalışması sırasında; yakıt, soğutma suyu ve motor yağı gibi hayati öneme sahip sıvıların sızdırmazlığının sağlanması gerekmektedir. Bunun için de motorda, çeşitli contalar kullanılmaktadır. Örnek olarak halk ağzında “subap”, “sübap” ya da sübab da denen supap kapak conta elemanı verilebilir. 

Supap Nedir?

Supap, motorun üstünde kapak kısmında bulunmaktadır. Motorun işleyişinde piston hareketleriyle eş zamanlı olarak hava-yakıt karışımının hassas zamanlamayla açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Hava-yakıt karışımının, yanma odasına ulaşmasını ve işlemin ardından oluşan egzoz gazının da dışarıya çıkarılmasını sağlayan parçadır. Böylesine önemli bir görevi olduğu için de supap ayarı belli aralıklarla teknik servis tarafından yapılmalıdır.

Supap Kapağı (Külbütör Kapağı) Nedir?

Külbütör kapağı olarak da anılan supap kapağı, motorun üst tarafını kapatarak motoru toz gibi yabancı maddelere karşı korur. Aynı zamanda da sürtünmeyi engellemek ve hareketi kolaylaştırmak için motorda kullanılan motor yağının sızmasını da önler. Ekstra olarak; buji-motor bağlantı noktasının temiz kalmasına ve buji kablolarının toplu durmasını da sağlar. Sayılan özelliklerinden dolayı da supap kapağının uzun ömürlü olması için, kaliteli malzeme tercih etmeli, gerekli rutin bakımlar zamanında yapılmalıdır. Supap kapağı yapımı ise; alüminyum alaşımı ya da kompozit plastiğin preslenerek şekillendirilmesiyle gerçekleşir. Aradaki sızdırmaları önlemek için de motor bloğu ile supap kapağı arasında supap kapak contaları kullanılmaktadır. Bu yüzden supap kapağı sökülürken ve takılırken dikkat edilmelidir.

 

Supap (Külbütör) Kapağı

Supap Kapak Contası Nedir?

Motorun alt kısmıyla valf sisteminde bulunan bileşenler (supap, supap kapağı) arasındaki sızdırmazlığı sağlamak, sızdırmazlığı korumak ve motor bileşenlerini yağlamak için kullanılan motor yağını muhafaza etmek için genelde kauçuk ve mantardan imal edilen contaya supap kapak contası denir. Aynı zamanda bujileri ve ateşleme sistemlerini de korumak için, buji borularını da sızdırmaya karşı korumaktadır.

İlginizi çekebilir: Conta Nedir? Ne İşe Yarar? Uzmanından Bilgiler

Supap Kapak Contasının Önemi

Motorun yanma bölümüne yakıtın alınması, oluşan atık havanın egzoz yoluyla atılmasını sağlayan ve sızdırmazlık sağlayan supap kapak contasının varlığı çok önemlidir. Bu sebeple aşağıdaki belirtilerin yaşanması durumunda mutlaka teknik servise gidilmedir:

  • Motor bloğunun üst kısmından yağ sızması
  • Motorun çalışması sırasında gelen yanık yağ kokusu
  • Bujilerin değiştirilmesi ya da kontrol edilmesi sırasında yağa rastlanılması
  • Aracın ön kısmından yere yağ sızması.

Supap (külbütör) kapak contasının değişimi yapılırken, kesinlikle dikkat edilmelidir. Bu nedenle aşağıdaki aşamalar dikkatle takip edilmelidir:

  1. Sızıntılardan emin olunması
  2. Bujilerin kontrol edilmesi ve temizlenmesi
  3. Supap kapağının sökülmesi
  4. Supap contasının değiştirilmesi ve profesyonel kurulum
  5. Son testler

Motor için hayati öneme sahip motor yağının sızması sonucunda motor bileşenleri aşırı sürtünmeden dolayı zarar görebilir. Daha kötüsü motorda yangın çıkabilir. Ayrıca motor yağının sızması, buji gibi diğer motor elemanlarına da zarar verebilir. Bu yüzden supap kapak contası veya başka bir deyişle külbütör kapak contasının sağlamlığı çok önemlidir. Bu bağlamda;

Ticari, zirai, binek araçlar ve iş makineleri alanında hizmet veren Ford, Mercedes, New Holland, Chevrolet gibi ana sanayi firmaları (OEM’ler), yan sanayi firmaları ve yedek parça dağıtıcıları için 1974 yılından beri orijinal malzeme, orijinal kalite ürün ve yeni çözümler sunma vizyonuyla ürün geliştirme ve tam servis hizmeti veren Temel Conta tarafından imal edilmiş supap kapak contalarının tercih edilmesi, motor sağlığı ve performansı için yerinde bir karar olacaktır.

Not: İçerikte adı geçen markalar, ilgili araç üretici firmalarına ait olmakla beraber, sadece referans için kullanılmıştır. Temel Conta’nın bu markalar ile ilgili herhangi bir resmi ilişkisi yoktur, Temel Conta’nın sattığı ürünler bahsedilen firmaların ürünleri değildir.

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from the auto industry and the Temel Gaskets team.

You have successfully subscribed!